szkola2.jpgszkola3.jpgszkola4.jpgszkola5.jpgszkola6.jpgszkola7.jpg

Wydarzenia 2013/2014

 

Wydarzenia: czerwiec

 

„MAGICZNE PODRÓŻE PO  LITERATURZE”

pod takim tytułem odbył się w miesiącu maju w Zespole Szkół w Tulcach  konkurs pięknego czytania.

Celem konkursu było rozbudzenie pasji czytania, motywowanie do czytelnictwa, kształtowanie gustów czytelniczych, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa, kształtowanie umiejętności współdziałania i wzajemnej pomocy. Organizatorem konkursu była grupa nauczycieli klas I-III .Adresatem zaś byli uczniowie kl. I - III szkoły podstawowej. Konkurs został rozegrany w trzech kategoriach wiekowych. Konkurs składał się z Etapu Klasowego i Gali Podsumowującej. Dzieci klas I obowiązywało przygotowanie lektury M. Kownackiej „Przygody Plastusia”. Uczestnicy konkursu klas II i  III czytali   nieznany wcześniej fragment prozy. Etap klasowy przeprowadzili wychowawcy w kwietniu i wyłonili trzech zwycięzców z każdej klasy.

W dniu 05.05.2014r. finaliści etapu klasowego prezentowali swoje umiejętności czytelnicze komisji składającej się z dwóch ekspertów nauczycieli:

       - pani dyrektor Ewy Bac - Ksyckiej,

       -  bibliotekarki  pani Katarzyny Polsakiewicz.

Komisja punktowała: płynność, poprawność, wyrazistość, ekspresję. Czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu i wyłoniła zwycięzców przyznając po trzy miejsca dla  każdej z grup wiekowych.

W dniu 22.05.2014r. na Gali Podsumowującej zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali piękne zakładki do książek i słodki upominek. 

A oto nagrodzone osoby na poziomie klas pierwszych:

I miejsce: Mateusz Pawlak

II miejsce: Marianna Praniuk

III miejsce: Nadia Brodnicka           

A oto nagrodzone osoby na poziomie klas drugich:

I miejsce: Natalia Knopkiewicz

II miejsce: Anna   Sikorska

III miejsce: Michał Wycisk

A oto nagrodzone osoby na poziomie klas trzecich:

I miejsce: Amelia Iwańczuk

II miejsce: Witold Woźniak

III miejsce: Natalia Buśkiewicz

Organizatorzy serdecznie dziękują  Radzie Rodziców, dzięki której uczniowie mogli zostać obdarowani  wartościowymi nagrodami.

Organizator Zofia Hoderna dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w prace związane z przygotowaniem,  przebiegiem konkursu oraz prowadzeniem Gali Podsumowującej.

 

 

Wydarzenia: maj

 

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

„MISTRZ ORTOGRAFII”

 

 

              Dnia 14.05.2014 r. w Zespole Szkół w Tulcach odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. W konkursie brali udział uczniowie z Zimina, Kleszczewa i Tulec z klas I-III szkoły podstawowej.

             Celem konkursu było kształtowanie wśród dzieci nawyku pracy nad poprawnością ortograficzną.

             W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.

 

MISTRZOWIE ORTOGRAFII :

KLASA I

1 miejsce – Krystian Kubica - Tulce

2 miejsce – Patrycja Ostrowska - Tulce

3 miejsce – Nadia Brodnicka - Tulce

KLASA II

1 miejsce – Małgorzata Muszkieta - Kleszczewo

2 miejsce – Natalia Knopkiewicz - Tulce

3 miejsce – Julia Kominek - Kleszczewo

KLASA III

1 miejsce – Amelia Matela - Kleszczewo

2 miejsce – Witold Woźniak - Tulce

3 miejsce – Martyna Malusi - Zimin

 

 

          Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy - interesujące nagrody w postaci gier, które zostały ufundowane przez Wójta Gminy Kleszczewo – Boagdana Kemnitza.

           Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie ortograficznym już za rok.

            Bardzo dziękujemy nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, którzy włączyli się

w organizację tego konkursu.

 

                                                                                                 Beata Weigel, Joanna Fogt

 

 

Wydarzenia: luty

 

„Ulepimy dziś bałwana?
No choć zrobimy to!”

 

   Choć pogoda niezbyt zimowa to Szkołę Podstawową w Tulcach odwiedziło 68 bałwanków. Przed feriami został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Sympatyczny Bałwanek”, w którym wzięło udział ponad 60 uczniów z klas       I-III.

   Pomysłowość i różnorodność oraz zaangażowanie w wykonanie prac mile zaskoczyła wszystkich. Pojawiły się urocze bałwanki z plastikowych kubeczków, patyczków do uszu, styropianu, waty, papieru, a nawet pachnący cebulowo-goździkowy bałwan.

   Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni, a wyróżnienia otrzymali: Marianna Praniuk i Kalina But (kl.Ia), Zuzanna Surdyk i Zuzanna Fierek (kl.Ib), Patrycja Ostrowska i Salma Shadi (kl.Ic), Oliwia Kubasiak i Oskar Majchrzycki (kl.IIa), Martyna Lewandowska i Mateusz Urbański (kl.IIb), Selin Sabur i Dawid Ławniczak (kl.IIc), Alicja Jencz i Ewa Wiśniewska (kl.IIIa), Barbara Ławniczak i Julka Buśkiewicz (kl.IIIb), Filip Mandziak i Adrian Wiśniewski (kl.IIIc).

    Szczególne podziękowania składam Radzie Rodzicom za ufundowanie wspaniałych nagród dla wszystkich uczestników konkursu.

   Wyróżnionym laureatom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

             Iwona Urbańska

Wydarzenia: grudzień

XVIII Spotkania Flażolecistów

W sobotę 11 stycznia w katedrze w Poznaniu odbyły się kolejne już XVIII Spotkania Flażolecistów . Naszą szkołę reprezentowało 15 flażolecistów z klas szóstych i trzecich szkoły podstawowej. Byli to uczniowie klasy VI a : Katarzyna Plewa, Katarzyna Atłas, Cecylia Barczak, Marika Wiśniewska, Oliwia Koprucka, Paulina Staszyńska, Katarzyna Woźniak oraz klas III a,b, c :Karolina Chałupka, Agata Szefs, Martyna Borkowska, Zofia Sadło, Ewa Wiśniewska, Martyna But, Magdalena Musialska i Michalina Pytlos .
W tym roku również do katedry przyjechało ok.1500 dzieci z całej Wielkopolski, aby wspólnie kolędować na flażoletach podczas uroczystego nabożeństwa koncelebrowanego przez biskupa Damiana Bryla. Uczestników było tak wielu, że zajęli wszystkie miejsca w ławkach, na dywanach dookoła ołtarza oraz na schodach ambony.
Szczególne podziękowania kieruję do pana Wójta Gminy Kleszczewo za umożliwienie darmowego przejazdu dzieci autobusem gminnym.
Już teraz zapraszamy wszystkie dzieci grające na flażoletach z naszej szkoły do udziału w kolejnych Spotkaniach Flażolecistów w katedrze w przyszłym roku.

Beata Kaźmierczak

 

Wydarzenia: listopad

Znowu se pogadaliśmy!

 

            Sobota – 23 listopada 2013 r. była dla tuleckiej szkoły dniem szczególnym, gdyż właśnie wtedy odbył się XIII Międzypowiatowy Konkursu Gwary Poznańskiej Jezdym poznańsko pyra.  Od rana w szkole trwały ostatnie przygotowania, ustawiano krzesła i dopracowywano dekoracje. Jako pierwszy z zaproszonych gości przybył Juliusz Kubel, który wyznał, że z przyjemnością podpatruje tę ostatnią krzątaninę. W tym roku autor Blubrów starego Marycha objął funkcję przewodniczącego jury. Taka szansa to prawdziwa rzadkość, gdyż, jak wiadomo, etatowym szefem jurorów była zawsze Daniela Popławska, która w tym roku nie mogła przyjechać do naszej szkoły. Zatrzymały ją obowiązki zawodowe.

W centralnym miejscu przygotowano scenę, przy której stał stół dla jury. Kilka minut przed 10.00 sala była pełna gości i artystów oczekujących na rozpoczęcie konkursu. W tym roku zgłosiło się dziesięcioro uczestników. Przyjechali ze Skoków, ze Swarzędza oraz z Zasutowa i Kleszczewa. Gimnazjum w Tulcach reprezentowały trzy młode miłośniczki gwary. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęliśmy odśpiewaniem utworu, który stał się znakiem rozpoznawczym naszego konkursu – W tuleckiej my gamai. Przy dźwiękach tej piosenki członkowie jury- Juliusz Kubel, Kamila Zarębska – kierownik Referatu Oświaty Gminy Kleszczewo i Krzysztof Socha – przewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Tulcach – przeszli przez salę i zajęli swoje miejsca. Konkurs się rozpoczął. Prezentowano  teksty  Juliusza  Kubla, Stanisława Strugarka i teksty autorskie.

Po zakończeniu występów nastąpiła chwila przerwy, podczas której widownia zajadała się sznekami z glancym. Tutaj należy podziękować Państwu Annie i Adamowi Kowalewskim, właścicielom restauracji „Bambaryła”, którzy od dwunastu lat są sponsorami naszego konkursu, przygotowując poczęstunek dla uczestników i ich opiekunów.

Jury po wyjątkowo krótkich obradach postanowiło przyznać pierwsze miejsce  Weronice Sydow – uczennicy Gimnazjum nr 1 ze Skoków za wykonanie tekstu J. Kubla Jest mi łyso.

            Drugie miejsca zajęły uczennice Gimnazjum w Tulcach – Natalia Wyrwas, która  przedstawiła tekst Stanisława Strugarka pt. Indianery Joanna Mądra za tekst tego samego autora Kaczmaryszek na wywiadówce. Trzecie miejsce przyznano duetowi- Karolinie Gewond i Bartoszowi Krzyżaniakowi uczniom Gimnazjum w Zasutowie, którzy przygotowali tekst Henryki Stachowiak zatytułowany Po powrocie ze szkoły

            Jury przyznało również wyróżnienie specjalne. Otrzymała je Eliza Wojciechowska ze szkoły w Kleszczewie.

            Podczas  obrad  jurorów  widzowie  i  uczestnicy  brali  udział  w  ciekawych  konkursach  przygotowanych przez A. Szymczaka i H. Stachowiak. Należy podkreślić, że rzesza fanów tuleckiego konkursu z roku na rok się powiększa i na widowni zasiadają zarówno kilkuletnie dzieci, jak i ich dziadkowie. Niemalejącym zainteresowaniem cieszą się bardzo widowiskowe puzzle (prezentacja komputerowa) przygotowane przez naszą uczennicę Maję Stachowiak. Podczas odsłaniania kolejnych pól wszyscy zamierają w napięciu, starając się odgadnąć gwarową nazwę ukrytego przedmiotu. Kontynuacją puzzli był konkurs znajomości „ naszej mowy” , którego kolejne etapy rozpoczynały się od słów  Co znaczy… Rozstrzygnęliśmy konkurs na najdłuższą obierkę i poznaliśmy osobę, która zna najwięcej potraw z pyry.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Gminy Kleszczewo oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Tulcach, dzięki którym mogliśmy zakupić upominki i nagrody.

         Pan Grzegorz Stachowiak, dyrektor naszej szkoły, podziękował za zaangażowanie i pracę nauczycielom. Konkurs poprowadzili Andrzej Szymczak i Henryka Stachowiak. O oprawę muzyczną zadbała Beata Kaźmierczak i uczennica trzeciej klasy gimnazjum - Magdalena Socha. Dekorację  wykonała Aleksandra Grochowiak, a oryginalne okładki na dyplomy, po raz kolejny,  Beata Weigel i Joanna Fogt. Dyrektor skierował szczególne podziękowania do uczestników, jurorów, widzów i współorganizatorów, przede wszystkim do uczennic trzeciej klasy gimnazjum Mai Stachowiak i Magdaleny Sochy oraz Jacka Domańskiego i Jędrzeja Komosińskiego, uczniów klasy drugiej, a także do pracowników obsługi. 

            Zapraszamy wszystkich do tuleckiej szkoły za rok, w przedostatnią sobotę listopada (22.11.2014r.) – naprawdę warto!

 

Andrzej  Szymczak

Występ duetu z Zasutowa (III miejsce).

Asia Mądra z tuleckiego gimnazjum (II miejsce) opowiada o Kaczmaryszku na wywiadówce.

Mała Antosia śpiewa o pyrkach i sznekach.

Przy chlebie zez smolyszkiem.

Najdłuższa strużyna nie była wcale długa.

Gratulacje dla Natalii Wyrwas za zajęcie II miejsca składa Juliusz Kubel - przewodniczący jury

Zwyciężczyni z jurorami.

 

 

Wydarzenia: październik

 

Dzień Kota w Gimnazjum w Tulcach

 

Siedemnastego października, w czwartek, w naszej szkole odbył się Dzień Kota – tradycyjny bojowy chrzest pierwszaków z gimnazjum. Wydarzenie nawiązuje do średniowiecznej tradycji żaków, którzy poddawali ,,torturom” beanów, nowo przyjętych studentów do Akademii Krakowskiej.

Zadania dla młodszych kolegów zawsze przygotowują uczniowie trzeciej klasy. Motywem przewodnim w tym roku były smerfy. Hala sportowa zmieniła się w ich wioskę, a my w niebieskie stworki. O godzinie 10. poszliśmy po klasę Ia i Ib. Nasi koledzy spodziewali się naszej wizyty, mimo że osłabialiśmy ich czujność serią fałszywych alarmów, np. ni stąd ni zowąd pojawialiśmy się na szkolnym korytarzu z kocimi wąsami. Kredkę do oczu miała, przypadkowo oczywiście, nasza koleżanka. Cieszył nas popłoch wśród pierwszoklasistów.

Nasi młodsi koledzy zostali ozdobieni kocimi uszami (dzieło całej klasy) i zajęli wyznaczone miejsce, wbiegliśmy w rytm smerfnej piosenki i zatańczyliśmy. Tańczyliśmy jeszcze w przerwach, by rozbawić widownię i dać chwilę oddechu pierwszakom. Potem prowadzące zabawę smerfy, Magdalena Socha, Maja Stachowiak, i Smerfetka Julia Pentkowska wzywały kolegów do wykonania zadań. Decyzję o jego zaliczeniu podejmowało jury, w którym zasiedli Śpioch (Weronika Rozmiarek), Pracuś (Marcin Ratajczak), Zgrywus (Ola Joachimiak), Ważniak (Bartosz Szymański) i oczywiście Papa Smerf (Hubert Mroziński). Jurorzy wygłaszali też mniej lub bardziej złośliwy komentarz. To od nich zależało, czy pierwszoklasista znajdzie się wśród smerfów, czy w klatce Gargamela (Alicja Szajek), któremu dzielnie pomagał Klakier (Sandra Łączek).

Zadania nie były trudne. Miały rozbawić publiczność. Nie ukrywamy, że chcieliśmy też trochę dokuczyć młodszym kolegom. Przydział zadań to trudna praca, a decyzja, uwzględniająca osobowość kolegów, jest podejmowana z nauczycielami . Nie chodzi przecież o to, by doprowadzić kogoś do łez. Pierwszoklasiści chętnie przystąpili do zabawy. Jedni tańczyli, drudzy jedli dziwne potrawy, inni wykonywali nie mniej dziwaczne zadania. Odkryliśmy, że wielu naszych kolegów ma ogromne poczucie humoru. W jednym z ciekawszych zadań brał udział ,,koci” wychowawca, pan Andrzej Szymczak. Dostał szansę na pokazanie swoich zdolności artystycznych. Musiał pomalować twarz swojej wychowanki, Wiktorii Klamki. Wszyscy jurorzy-smerfy zadecydowali, że zadanie zostało wykonane bardzo dobrze i z fantazją godną prawdziwego artysty. Ogromny aplauz publiczności wywoływało każde zadanie karne. Czyżby nasi koledzy byli złośliwi tak jak Gargamel, który z radością wpychał swoje ofiary do klatki?

Po wykonaniu wszystkich zadań przyszedł czas na oficjalne pasowanie, dość osobliwe. Do akcji wkroczył pan dyrektor Grzegorz Stachowiak. Każdy pierwszoklasista został ,,ochrzczony” drewnianą linijką, taką bardzo długą, którą Pan Dyrektor uderzał w miejsce, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Niżej podpisani z własnego doświadczenia wiedzą, że i tu obowiązywała zasada: każdemu według zasług.

Na zakończenie smerf Magda Socha zaprosiła wszystkich na dyskotekę z okazji Dnia Kota. Nowo ochrzczeni mogli wejść za darmo, jeśli założyli papierowe uszy, symbol gimnazjalisty-kota.

Lubimy takie dni. Zabawa jednoczy uczniów i nauczycieli, pozwala się lepiej poznać. Ciekawy temat ubarwił zabawę. Nie wiemy, jakie nastroje panowały w klasach pierwszych, ale możemy zapewnić, że w trzeciej było bardzo wesoło i radośnie.

 

Klaudia Madajczak

Dominik Kreiser

Janusz Walkowiak

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Szkola Tulce