szkola2.jpgszkola3.jpgszkola4.jpgszkola5.jpgszkola6.jpgszkola7.jpg

Wydarzenia 2012/2013

 

rok szkolny 2012/13

 

Wydarzenia: maj

 

13 i 14 maja 2013 odbyły się w naszej szkole lekcje otwarte dla klas IV -VI na temat instrumentów dętych drewnianych . Pan Jacek Rubczak, zawodowy muzyk zaprezentował uczniom budowę  oraz brzmienie klarnetu i saksofonu oraz ich zastosowania w różnych gatunkach muzycznych. Począwszy od muzyki klasycznej, po jazz, muzykę ludową i muzykę rozrywkową. Były także zagadki muzyczne dotyczące popularnych melodii znanych z filmów, improwizacje oraz wspólny śpiew z akompaniamentem saksofonu.

Beata Kaźmierczak

Wydarzenia: kwiecień

 

IV Powiatowy Konkurs Ekologiczny „Kochajmy nasze małe ojczyzny”.

15 kwietnia br. odbyła się czwarta edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Kochajmy nasze małe ojczyzny”. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie : Magdalena Socha, Janusz Walkowiak i Dominik Wesołowski, opiekunem grupy była Joanna Koźlicka.

W konkursie wzięło udział 13 drużyn reprezentujących gminy powiatu poznańskiego. , każda  szkoła była reprezentowana przez 3 uczniów. Uczniowie mieli 60 minut na napisanie testu, a następnie punkty uzyskane przez uczniów danej grupy były sumowane. Pytania dotyczyły historii, położenia oraz przyrody całego powiatu poznańskiego. Drużyna reprezentująca naszą szkołę  zajęła 3 miejsce ( w ubiegłym roku – VI miejsce ). Dla laureatów przewidziano nagrody, które osobiście wręczał Starosta poznański Jan Grabkowski.

Joanna  Koźlicka

 

 

 

Wydarzenia: marzec

 

 

 

„Z dalekiego kraju bociany wracają,
a zielone żabki w strachu uciekają.
A dzieci się cieszą, a dzieci się śmieją,
że wróciła wiosna, że śniegi topnieją.”

 

   W marcu dzieci z klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Tulcach wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Pani Wiosna”. Pomysłowość i oryginalność prac przerosła nasze oczekiwania.

     Dziękuję wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie i włożyły mnóstwo trudu  w wykonanie przepięknych prac oraz rodzicom za ich zaangażowanie i pomoc.    

   Wpłynęło 50 różnorodnych prac: prace płaskie, przestrzenne, z kolorowego papieru, bibuły, drewna,itp.  Najwyższa Pani Wiosna mierzyła 151cm.

   Jury po długich i burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców:

Klasy I

I miejsce – Antonina Drzewiecka z klasy Ia

II miejsce – Wiktoria Świątczak z klasy Ib

III miejsce – Mikołaj Glinkowski z klasy Ic

Klasy II

I miejsce – Damian i Tomasz Sznura z klasy IIc

II miejsce – Weronika Mańczak z klasy IIb

III miejsce – Julia Fetter z klasy IIa

Klasy III

I miejsce – Marta Datkiewicz z klasy IIIa

II miejsce – Aleksandra Karpiesiuk z klasy IIIc

III miejsce – Wiktoria Lorenc z klasy IIIb

Daria Buda z klasy IIIa – wyróżnienie za najwyższą pracę konkursową

     Szczególne podziękowania należą się Radzie Rodzicom za ufundowanie wspaniałych nagród dla zwycięzców, dzięki którym będą oni mogli rozwijać swoje plastyczne zdolności.

 

                                                                                                          Iwona Urbańska

 
 
 
 
 
 

W tym roku po raz pierwszy brałam udział w zagranicznym kursie metodyczno-językowym dla nauczycieli języka angielskiego,  w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską:  „ Zagraniczna mobilność kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych „. Wybrany przeze mnie kurs: „ Language, Methodology and Culture” trwał od 24 marca 2013r. do 6 kwietnia 2013r. w Brighton , znanym  nadmorskim mieście w Wielkiej Brytanii. Kurs ten był przeznaczony dla nauczycieli języka angielskiego uczących w wyższych klasach szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum. W kursie brali udział  nauczyciele z różnych krajów : Polski, Węgier, Niemiec, a nawet Brazylii . Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz poglądów na temat różnych  metod nauczania języka angielskiego. Program wybranego przeze mnie  kursu okazał się bardzo zróżnicowany i ciekawy. Głównym jego celem było zapoznanie nauczycieli języka angielskiego z nowoczesnymi metodami pracy z wykorzystaniem komputerów i tablicy interaktywnej, wprowadzania piosenek, gier i opowiadań, jak również zagadnień związanych z historią i  kulturą Wielkiej Brytanii oraz zmianami zachodzącymi  w codziennym języku angielskim. Wiedza zdobyta na kursie to cenna baza informacji i pomysłów, którymi będę się mogła dzielić z innymi nauczycielami w ulepszaniu metod nauczania.

Dzięki współpracy z nauczycielami z innych krajów będzie można w przyszłości podjąć działania angażujące uczniów w projekty z uczestnictwem ich rówieśników z innych krajów.

To pozwoli naszym uczniom poszerzyć wiedzę na temat krajów Unii Europejskiej i kształtować ich postawy proeuropejskie.

Pragnę podziękować panu dyrektorowi Grzegorzowi Stachowiakowi za rozpowszechnianie programu szkoleń dla nauczycieli w ramach projektów unijnych oraz umożliwienie mi wyjazdu na szkolenie.

 

Beata Kaźmierczak

 

 
 
 
 
 
 
Dzień Św. Patryka z Zespole Szkół w Tulcach
 
 
W piątek, 15 marca, w naszej szkole zrobiło się niezwykle zielono: były zielone dekoracje w holu, salach lekcyjnych, a przede wszystkim nasi uczniowie ubrali zielone stroje.
Pojawiły się też inne wiosenne barwy: tęcza, zielone koniczyny,  garniec złotych monet oraz baśniowy skrzat jako elementy dekoracji drzwi sal lekcyjnych.
Zrobiło się naprawdę wiosennie. 
Lecz nie tylko o wiosnę chodziło. Tego dnia uczniowie szkoły w Tulcach świętowali dzień  Świętego Patryka, święto narodowe Irlandii.
Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznali najważniejsze fakty na temat Irlandii  (kraju, w którym językiem urzędowym jest angielski), historię życia Św. Patryka, najważniejsze symbole związane ze świętem.
Wtedy też rozpoczęły się przygotowania do piątkowej uroczystości: uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych na parterze szkoły, z których można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Zielonej Krainy: jej geografii, kultury i tradycji. Na piętrze szkoły można było podziwiać pomysłowość i talenty plastyczne uczniów, którzy dekorowali drzwi sal lekcyjnych symbolami dnia Św. Patryka.
Finał obchodów święta narodowego Irlandii miał miejsce  się w piątek. Uczniowie zebrani na sali gimnastycznej wysłuchali wielu ciekawostek  na temat Szmaragdowej Wyspy (jak też nazywa się czasem Irlandię) zaprezentowanych przez uczniów klasy trzeciej gimnazjum. Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów; podzialiśmy krajobrazy irlandzkie oraz zdjęcia z niezwykłych parad ulicznych.
Niezwykle ważnym elementem kultury celtyckiej jest muzyka i taniec irlandzki, dlatego wzbogaciliśmy nasze spotkanie o te elementy. Uczniowie  klas piątych szkoły podstawowej  zaprezentowali na żywo muzykę irlandzką grając na keyboardach, gitarach i flażoletach, natomiast uczennice klasy trzeciej gimnazjum zatańczyły charakterystyczny step irlandzki.
Zwieńczeniem szkolnych obchodów dnia Św. Patryka była nauka stepu irlandzkiego dla wszystkich chętnych uczniów, a było ich naprawdę niemało.
Pamiątkowe zdjęcia klasowe na tle dekoracji, które wykonano na zakończenie uroczystości, pozwolą na długo zachować wspomnienie tego dnia.
Organizatorzy mają nadzieję, że uczniowie polubili Zieloną Krainę i zapamiętali wiele ciekawostek na jej temat.
 
Obchody dnia Św. Patryka przygotowały nauczycielki j. angielskiego i muzyki ( Beata Kaźmierczak, Grażyna Pługowska i Małgorzata Jędrzejewska).
Sprawozdanie przygotowała Małgorzata Jędrzejewska.
 

 

 

Wydarzenia: luty

 

„SZANSA NA SUKCESIK” 2013

Dnia 21 lutego 2013r. w Zespole Szkół w Tulcach odbyła się III edycja szkolnego konkursu piosenki „Szansa na sukcesik” dla klas I-III Szkoły Podstawowej. Na scenie zaprezentowało się 27 uczestników, 17 solistów i 5 zespołów. Wykonawcy włożyli dużo pracy w przygotowanie się do występu. Dla wielu Małych Piosenkarzy nie był to pierwszy konkurs z cyklu „Szansa na sukcesik”. Jednak dla czterech dziewczynek z klas I był to debiut. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz sceniczne. Występom wokalistów bacznie przyglądało się Jury, w składzie:  pani Agata Domańska – dyrektor Szkoły Muzycznej Yamaha, pani Julia Stolpe – nauczyciel śpiewu w Szkole Muzycznej Yamaha, pani Beata Kaźmierczak – nauczyciel muzyki i języka angielskiego w Zespole Szkół w Tulcach, pan Krzysztof Socha- przewodniczący Rady Rodziców. Jury oceniło uczestników jako solistów i zespoły w poszczególnych grupach wiekowych. Na pamiątkę tegorocznych, muzycznych zmagań każde dziecko otrzymało dyplom i nagrodę.  Wśród laureatów znaleźli się:

Soliści
Klasy I
I miejsce Wiktoria Świątczak
II miejsce Antonina Drzewiecka
III miejsce Agnieszka Kiełbasa

klasy II
I miejsce Weronika Gądzik
II miejsce Martyna Borkowska
III miejsce Agata Szeffs

Klasy III
I miejsce Weronika Świątczak
II miejsce Aleksandra Krawczyńska
III miejsce Marta Datkiewicz

Zespoły

Klasy II 
I miejsce Michalina Pytlos i Martyna But
II miejsce Julia Buśkiewicz i Magdalena Korzycka

klasy III
I miejsce Aleksandra Karpiesiuk i Dominika Kustoń
II miejsce  Aleksandra Kasprzyk i Agata Lampka
III miejsce Emilia Olejniczak  i Zuzanna Stachowiak

Jury przyznało specjalne wyróżnienie dla Aleksandry Krawczyńskiej uczennicy klasy IIIa, za szczególne zdolności wokalne. Nagrodę za to wyróżnienie ufundowała Szkoła Muzyczna Yamaha - Miesięczny kurs nauki śpiewu.

                Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

                Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie konkursu. Szczególne podziękowania składamy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród dla dzieci.
Podziękowanie składamy  Jury za pomoc  i zaangażowanie podczas konkursu, a  także rodzicom uczestników za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu.

Agnieszka Socha-Szymczak
Jolanta Stachowiak

 

 

Wydarzenia: grudzień

 

 

SPOTKANIE  Z  POEZJĄ


               W czwartek 6 grudnia 2012r. w Zespole Szkół w Tulcach odbyło się „Spotkanie z poezją”.  Osiemdziesięcioro  uczniów z klas I-III recytowało wiersze znanych i lubianych autorów: Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Każdy uczestnik zaprezentował swój talent, nie zabrakło także gry aktorskiej. Uczniowie oprócz wierszy przygotowali również piosenki. Z racji dnia, w którym odbywało się spotkanie dominowała tematyka „mikołajkowa”, były to utwory o Świętym Mikołaju.        
              Pod koniec spotkania, gdy wszyscy obecni myśleli, że już nic zaskakującego się nie wydarzy, pojawił się Specjalny Gość– Święty Mikołaj. Swoim przybyciem sprawił wiele radości wszystkim dzieciom. Gość przeczytał świąteczne opowiadanie, a także rozdał uczestnikom słodkie upominki.
             Dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego spotkania. Szczególne podziękowania składam Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Tulcach za wsparcie finansowe. Mam nadzieję, że w przyszłym roku „Spotkanie z poezją” będzie równie udane.

                                                                                                                              Agnieszka Socha-Szymczak

 

 

 

 

Wizyta przygotowawcza programu Comenius w Turcji.

 

W dniach 4-8 grudnia 2012r uczestniczyłam w wizycie przygotowawczej programu Comenius.

Gospodarzem spotkania  była 75 Yil Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu w mieście Yalova w Turcji.

Nauczyciele sześciu szkół partnerskich spotkali się, aby przygotować projekt współpracy wielostronnej w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”.

W projekcie biorą udział szkoły z różnych stron Europy: Litwa (koordynator), Turcja, Finlandia, Rumunia, Grecja i nasza szkoła jako partner z Polski.

Temat współpracy to „Mity i legendy narodowe”. Naszym pomysłem jest, aby w ciągu dwóch lat trwania projektu, uczniowie poznali legendy innych narodów oraz przedstawili swoje własne.

W trakcie wizyty przygotowaliśmy wniosek z opisem przyszłego projektu. Zostanie on przesłany do Agencji Narodowej programu Comenius w lutym 2013r, a w lipcu dowiemy się, czy nasz projekt został zaakceptowany i przyjęty do realizacji.

 

Małgorzata Jędrzejewska

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia: listopad

 

 

Sprawozdanie ze szkolenia metodyczno-językowego w Oxfordzie.
 
 
Oxford w Wielkiej Brytanii to miasto uniwersyteckie, którego magia i historia sprawiają, że trzeba się tu zdecydowanie wybrać na kurs językowy. 
To właśnie tu przebywałam na szkoleniu metodyczno – językowym w Lake School of English.  Kurs był przeznaczony dla nauczycieli języka angielskiego, pracujących z dziećmi w szkole podstawowej, przede wszystkim w klasach najmłodszych, ale również starszych (odpowiednik polski I- III, IV – VI). Kurs, w którym uczestniczyłam przez dwa tygodnie od rana do wieczora, nazywał się Creative Teaching in the Primary Classroom. 
Głównym celem kursu był rozwój umiejętności językowych nauczycieli oraz ich warsztatu metodycznego. Uczono nas, jak motywować i zachęcać naszych uczniów do nauki języka angielskiego przez szereg różnego rodzaju zadań wykonywanych w szkole na lekcji. W czasie zajęć pokazywano nam wielorakie strategie nauczania, których celem było zachęcenie dzieci do poznawania kultury i tradycji brytyjskich. Zajęcia podzielono na dwie sesje z dwoma native speakerami, zawsze bardzo dobrze przygotowanymi do zajęć.
W czasie spotkań poruszana była tematyka najskuteczniejszych sposobów nauczania języka: praca z bajkami, historyjkami, opowiadaniami, piosenkami, rymowankami, wierszami; uczenie się poprzez błędy, doskonalenie wymowy. Podczas wizyty w St. Andrew’s Primary School mogliśmy zobaczyć jak angielscy nauczyciele wykorzystują poznane przez nas metody, jak pracują z dziećmi i porównać je z polską szkołą. Mogliśmy porównać pracę z naszą polską rzeczywistością. Najważniejsze z tego wszystkiego dla nauczyciela języka obcego jest to, że ma styczność z żywym językiem, że może rozmawiać każdego dnia tylko w języku angielskim mając między innymi możliwość mieszkania u rodziny angielskiej.
Po zakończeniu kursu analizuję wszystkie nowo poznane metody nauki języka angielskiego. Wprowadzam je do pracy z własnymi uczniami i już   zauważyłam, że dzieciom podobają się nowe materiały, więc mam nadzieję, że widoczne będą postępy w nauce. Uśmiech i radość dzieci z uczestnictwa w zajęciach to największa nagroda dla nauczyciela i wierzę, że ich rodzice prędzej czy później to docenią. Tak często niestety zapominają, że wykształcony nauczyciel z większym doświadczeniem to cenny skarb dla ich dzieci.
Nauczyciel musi się dokształcać. Wiedzą to wszyscy rodzice. Nie budzą ich sprzeciwu szkolenia w kraju, jednak zagraniczny wyjazd nauczyciela na szkolenie budzi wiele emocji. Traktowany jest jak wakacje.
Pisząc to sprawozdanie, nie mogę pominąć osoby, której w dużej mierze zawdzięczam uczestnictwo w tym i poprzednim szkoleniu.  Dwa lata temu Pan Dyrektor Grzegorz Stachowiak poinformował mnie o takich szkoleniach. Gdyby nie Jego pomoc i dobre rady wtedy, nie uczestniczyłabym i w tym kursie. Wsparcie, pozwolenie na wyjazd i życzliwość sprawiły, że jechałam do Oxfordu, wiedząc, że jestem potrzebna w szkole i że nauczę się czegoś nowego, a później tę wiedzę przekażę moim uczniom.
 
Grażyna Pługowska
 
 
 
 
 

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA 

                                           W TULECKIEJ SZKOLE

 Światowy Dzień Pluszowego Misia, choć uznawane za stosunkowo młode święto, to jednak istnieje już od 10 lat! Niedawno pluszowy miś obchodził swoje 110 urodziny. Aby dowiedzieć się skąd się w ogóle wzięły pluszowe misie i komu je zawdzięczamy, musimy się cofnąć w czasie, aż do 16 listopada 1902 roku, kiedy to na łamach „The Washington Post” ukazała się karykatura przedstawiająca amerykańskiego prezydenta Theodore’a  Roosevelta odmawiającego zastrzelenia podstawionego mu na polowaniu małego niedźwiadka. Incydent  ten okazał się niezwykłą inspiracją dla pewnego imigranta z Rosji, Morrisa Mitchoma do stworzenia misia zabawki. Zgodę na wykorzystanie swojego imienia wydał sam prezydent USA, podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Strasznie się jednak pomylił, ponieważ właściciel sklepu z zabawkami zaczął sprzedawać  maskotki  pod nazwą „ Teddy Bear”, która do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów. Maskotka stała się strzałem w dziesiątkę  i jest niekwestionowanym liderem wśród zabawek. Misie podbiły serca wszystkich, nadal zachwycają kolejne pokolenia dzieci, które nie wyobrażą sobie bez nich swojego dziecięcego świata. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. W związku z tym, jakże ważnym dla najmłodszych wydarzeniem dzień 25 listopada zostaje ustalony jako Światowy Dzień Pluszowego Misia. To właśnie one, jedyne z zabawek doczekały się swojego święta, które jest bardzo lubiane nie tylko przez milusińskich, ale także przez dorosłych. Nauczyciele Zespołu Szkół w Tulcach postanowili więc, wraz ze swoimi uczniami, po raz kolejny nawiązać do tego wydarzenia. Tego dnia hol  tuleckiej szkoły tętnił śmiechem i radością najmłodszych uczniów, którzy na obchody tego pięknego święta przybyli wraz ze swoimi przytulankami. Oglądając prezentację multimedialną, miały okazję przypomnieć sobie, że na świecie jest wiele sławnych misiów inspirujących twórców literatury dziecięcej i filmów z bajkami. Wysłuchały fragmentów książki o przygodach „Kubusia Puchatka”, co zapewne zachęci dzieci do sięgnięcia po tę lekturę. Obejrzały także film animowany o Misiu Uszatku i jego przyjaciołach. Mogły również zastanowić się nad morałem płynącym z tej bajki. Nie zabrakło czasu na zwykłą dziecięcą zabawę, śpiewanie piosenek, zabawny pląs i udział w różnych konkursach, które były mocno dopingowane przez publiczność, ponieważ konkurencje nie należały do najłatwiejszych. Trudno było pozbierać żelki do miseczki, zakładając dużą kuchenną rękawicę, sporo wysiłku kosztowało ułożenie w całość pociętego na części obrazka   i wreszcie przyszyć misiowi ucho, też było niełatwą sprawą. Wiele emocji dostarczyło uczniom rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „ MÓJ PLUSZOWY MIŚ”. Cieszył się on wielkim powodzeniem, o czym świadczyła ilość zgłoszonych prac, a wpłynęło ich prawie 100. Najwięcej dylematów miała komisja decydująca o przydzieleniu punktowanych miejsc  i wyróżnień, bowiem wszystkie prace były niezwykle piękne i wykonane często wyszukanymi  i oryginalnymi technikami plastycznymi. Małe dzieła sztuki można było podziwiać w holu szkoły, który przez moment przenosił wszystkich do KRAINY MISIOLANDII, gdzie mieszkają przedstawione na portretach misie. Nagrody na poziomie klas pierwszych zdobyli następujący uczniowie: I miejsce – Barbara Nowacka kl. IB, II miejsce – Antonina Drzewiecka kl. I A, III miejsce – Hanna Kowalewska, wyróżnienia : Antoni Gogola kl. I B i Stanisław Janaszak kl. I A, w kategorii klas drugich : I miejsce - Dawid Ciborowski kl. II B, II miejsce - Karolina Chałupka kl. IIC, III miejsce – Gabriela Cierpiszewska kl. II A, wyróżnienia : Nicole Tyczyńska kl. IIA i Alicja Jencz kl. II A,  w kategorii klas trzecich : I miejsce – Daria Buda kl. III A, II miejsce – Aleksandra Kasprzyk kl. III C, trzecie miejsce – Weronika Świątczak kl. III B, wyróżnienia : Jakub Lamperski – kl. III B i Klaudia Zimna kl. III C. Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców były bardzo atrakcyjne i posłużą nagrodzonym do wykonania jeszcze wielu przepięknych prac.                                                                                                                                                                            Światowy Dzień Pluszowego Misia to jedno z tych świąt, na które najmłodsi czekają z wielką   niecierpliwością, bo przecież to właśnie pluszowe misie, miękkie, miłe w dotyku są ulubieńcami dzieci na całym świecie i nikt tak jak one nie pocieszą, nie dodadzą otuchy i są zwyczajnie nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Myślę, że i w przyszłym roku z wielką radością znowu włączymy się do wspólnej zabawy i świętowania.

 

                                                                                                                            Organizatorzy

 
 
 
 
 
 
 

 

 

PYRA   PO  RAZ  DWUNASTY

pyra

            W sobotę 24 listopada w tuleckim gimnazjum po raz dwunasty odbył się konkurs „Jezdym poznańsko pyra”.

W szkole od rana ruch. Ostatnie przygotowania, drobne poprawki w scenografii i najważniejsze – przygotowanie szwedzkiego stołu pełnego wielkopolskich przysmaków.

Wcześniej, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, poloniści i wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat gwary. Ich efektem były barwne plakaty popularyzujące „nasze”, poznańskie związki frazeologiczne, np. drapać się po wyżkach, kupa lumpów, a szczuna ni ma. Prace uczniów stanowiły część dekoracji przygotowanej przez panią Aleksandrę Grochowiak. Jesienne barwy sprawiły, że hol stał się niezwykle kameralnym miejscem.

W tym roku zgłosiło się 18 uczestników. Przyjechali z Kleszczewa, Lubonia, Skoków, Suchego Lasu, Swarzędza, Zalasewa i Zasutowa. Gimnazjum w Tulcach reprezentowały uczennice klasy pierwszej: Joanna Mądra i Natalia Wyrwas. Pierwsze dźwięki piosenki W tuleckiej my gamai  zabrzmiały, gdy weszli jurorzy. Głośny śpiew wypełnił szkołę.

Podobnie jak w latach poprzednich, przewodniczącą jury była Daniela Popławska, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, popularna Hela z programu Blubry Heli przy niedzieli  nadawanego przez radio Merkuryktóra „demokratycznie” stwierdziła, że była, jest i zawsze będzie przewodniczącą jury podczas tuleckiej „Pyry”. Ponadto w skład jury weszli: Bogdan  Kemnitz – wójt  Gminy Kleszczewo, Krzysztof Socha – przewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Tulcach oraz projektantka  i autorka  Pyry – statuetki,  nagrody dla zwycięzców – Joanna Sokolnicka.

            Jak co roku  prezentowano  teksty  Juliusza  Kubla, Lecha Konopińskiego i teksty autorskie,  z  reguły  przygotowane  przez  nauczycieli lub uczniów.

Jury po wysłuchaniu uczestników postanowiło przyznać trzy równorzędne pierwsze nagrody. Otrzymali je: KAMIL GRAMZA – uczeń  Gimnazjum  nr 1  w  Skokach za mistrzowskie wykonanie tekstu autorstwa Juliusza Kubla. Pozostałe dwa pierwsze miejsca otrzymały duety, które przedstawiły teksty autorskie napisane przez nauczycielki języka polskiego. Duet Karolina Gewond i Paweł Tabaka z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zasutowie (pow. wrzesiński)  przedstawił tekst p. Krystyny Jagodzińskiej „O co się znowu rozchodzi”, a duet tuleckiego gimnazjum, Joanna Mądra i Natalia Wyrwas, tekst p. Henryki Stachowiak „Taki grzeczny gzubek”.

            Drugie miejsce zajęła uczennica Gimnazjum w Kleszczewie, Eliza  Wojciechowska, która  przedstawiła znany wszystkim wiersz „Murzynek Bambo” , ale w wersji gwarowej.  Trzecie miejsce jury przyznało również uczniowi z Gimnazjum w Kleszczewie – Rafałowi Pietkowi, który gwarą opowiedział o perypetiach Pawła i Gawła.

            Jury przyznało  jedno wyróżnienie. Otrzymał je tercet z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu w składzie: Dagmara Czajka, Kinga Kaczmarek, Marta Kruszyńska za interpretację tekstu Benona Mateckiego „Nowa kieca”.

            Podczas  obrad  jurorów  widzowie  i  uczestnicy   brali  udział  w  ciekawych  konkursach  przygotowanych przez p. Andrzeja Szymczaka i Henrykę Stachowiak. Wiele  emocji  wzbudziły  puzzle (prezentacja   komputerowa ) przygotowane przez p. Agnieszkę Pielechę i uczennicę klasy drugiej – Maję Stachowiak. Młodzież  udowodniła, że  całkiem  nieźle  zna  Poznań.  Dużą popularnością cieszył się konkurs gwary dla widzów. Po raz drugi wygrała przedstawicielka starszego pokolenia, pani Wanda Szymczak, jednak i uczniowie wiedzieli „o co się rozchodzi”, gdy pan Andrzej Szymczak egzaminował kolejną grupę znawców gwary.

            Niewątpliwą atrakcją konkursu jest również poznańska jedza. Wspomniany „wielkopolski szwedzki” stół to przede wszystkim zasługa Państwa Anny i Adama Kowalewskich, właścicieli restauracji „Bambaryła”, którzy od jedenastu lat są sponsorami naszego konkursu. Serdecznie dziękujemy za życzliwość i bezinteresowność. Konkurs nie mógłby się odbyć również bez innych  sponsorów. Dziękujemy za wsparcie finansowe Radzie Sołeckiej wsi Tulce oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Tulcach, dzięki którym mogliśmy zakupić upominki i nagrody.

         Dziękuję za zaangażowanie i pracę nauczycielom. Konkurs poprowadzili Andrzej Szymczak i Henryka Stachowiak. O oprawę muzyczną zadbała  Beata  Kaźmierczak, Małgorzata Herkt-Pujsza i uczennica drugiej klasy gimnazjum, Magdalena Socha. Dekorację  wykonała Aleksandra Grochowiak, a oryginalne okładki na dyplomy, po raz kolejny,  Beata Weigel i Joanna Fogt..  Szczególne podziękowania kieruję do uczniów, przede wszystkim do Mai Stachowiak i Magdaleny Sochy, do uczestników, współorganizatorów i widzów. Dziękuję wychowawcom i  wszystkim pracownikom obsługowym. 

           

Grzegorz  Stachowiak

 

 

 

Jury.  Siedzą od lewej: Joanna Sokolnicka  (projektantka i wykonawczyni Pyry – statuetki, nagrody dla zwycięzców), Bogdan Kemnitz  (Wójt Gminy Kleszczewo), Krzysztof  Socha (przewodniczący Rady Rodziców ZS w Tulcach), Daniela Popławska ( przewodnicząca jury, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, popularna Hela z programu Blubry Heli przy niedzieli nadawanego przez radio Merkury).

 

Uczennice kl. I b tuleckiego gimnazjum: Joanna Mądra i Natalia Wyrwas – zdobywczynie pierwszego miejsca (przyznano trzy pierwsze miejsca)

Uczeń Gimnazjum nr 1 w Skokach- Kamil Gramza – 1 miejsce.

Wyróżnione dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w Luboniu.

Elementy dekoracji szkolonego holu.

Elementy dekoracji szkolonego holu.

Jury i wręczanie nagrody zdobywczyni II miejsca – uczennicy Gimnazjum w Kleszczewie  Elizie Wojciechowskiej.

 

Przewodnicząca jury z Magdą Sochą

Szkola Tulce