szkola2.jpgszkola3.jpgszkola4.jpgszkola5.jpgszkola6.jpgszkola7.jpg

wydarzenia 2017/2018

 

listopad

W listopadzie w Szkole Podstawowej w Tulcach odbył się Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Uczennice i uczniowie klasy IIIB gimnazjum przeprowadzili lekcje dla dzieci z klas I-III na temat zagrożeń, które można spotkać w sieci. Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się, odpowiadały na pytania i brały udział w grach i zabawach. Prowadzący przedstawili również edukacyjny serwis internetowy Sieciaki.pl, czyli projekt edukacyjny prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (wcześniej Fundacja Dzieci Niczyje). Strona ta jest elementem programu „Safer Internet”, a jego głównym partnerem jest Fundacja Orange. Projekt ten ma na celu między innymi edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w sieci oraz promocję bezpiecznych zachowań w Internecie. Na stronie Sieciaki.pl znajdują się gry, filmiki, komiksy i wiele innych materiałów zawierających informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Barwne postacie i ciekawe historie skutecznie przyciągają uwagę najmłodszych oraz edukują ich w tym zakresie.

W tym samym czasie w sali gimnastycznej Pani Elżbieta Węgrzynowicz oraz nauczycielki ze szkoły przeprowadziły apel na temat bezpieczeństwa w sieci dla uczniów z klas IV-VI. Pani Węgrzynowicz przestrzegała uczniów przed niebezpieczeństwami spotykanymi w sieci. Razem obejrzeli krótki film edukacyjny i rozmawiali na podjęte w nim problemy. Dzieci brały aktywny udział, zgłaszając się i odpowiadając na pytania. Kiedy apel skończył się, Panią pożegnano brawami.

O godzinie 10:20 w sali nr 15 zaczęły się warsztaty dla klasy IVd i Ivc prowadzone przez Panią Węgrzynowicz. Opiekunkami klas były Panie Aleksandra Becker i Izabela Bloch. Następne warsztaty pani przeprowadziła w klasie IVb pod opieką Pana Andrzeja Szymczaka. Ostatnia godzina warsztatów została przeprowadzona w klasie IVa pod opieką Pani Małgorzaty Górskiej. Na zajęciach dzieci rozwiązywały testy i odpowiadały na pytania, a lekcja opierała się na dialogu między Panią i uczniami. Pani Węgrzynowicz czytała również dzieciom opowiadanie o chłopcu i jego życiu wirtualnym, a także zagrożeniach, które napotkał w sieci. Dzieci oceniały zachowanie bohatera i odpowiadały na pytania. Rozwiązywały też dwukrotnie taki sam test, jeden na początku, drugi na końcu lekcji, by sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu

Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego został przeprowadzony ciekawie, a zajęcia były interesujące dla uczniów szkoły podstawowej. Poruszona tematyka jest bardzo aktualna, dlatego organizowanie takich imprez jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa uczniów w Internecie.

                                                                                                                                             Kaja Książczak

      

      

      

      

 

Po świecie z Euroweek

Popularne imię w Indiach? Wara

Skąd my to wiemy? Tego i wielu innych ciekawostek mieliśmy okazję dowiedzieć się od wolontariuszy projektu Euroweek, w którym braliśmy udział w terminie od 5 do 9 października. Warsztaty odbywały się w Kotlinie Kłodzkiej w malowniczo położonej miejscowości Długopole Zdrój. Niech was nie zmyli nazwa projektu Euroweek. Podczas tych zajęć mieliśmy okazję poznać kulturę i tradycję jakże egzotycznych krajów: Indie, Azerbejdżan, Armenia, Chile, USA, Ukraina, Uganda, Tajlandia, Turcja.

Chcecie wiedzieć więcej?

Jak zatańczyć w rytm tureckiej muzyki?

Jaki strój noszą Ormianki?

Co zjadają w Chile na śniadanie?

Jak zostać gwiazdą „Euroweek’s Got a Talent”?

Na te i na wiele innych pytań młodzież ze szkół w Kleszczewie i Tulcach uzyskała wyczerpujące odpowiedzi uczestnicząc w   warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy z różnych części świata. Warsztaty odbywały się w języku angielskim. Zajęcia miały różnorodną  formę począwszy od porannej gimnastyki – Energizer poprzez gry i zabawy, prezentacje multimedialne, pracę w grupach, debaty, gry terenowe skończywszy na konkursach i występach scenicznych.

Euroweek był dla uczniów niepowtarzalną okazją do przełamywania barier językowych w ramach oferowanych zajęć oraz poprzez bezpośrednie rozmowy z wolontariuszami w każdej chwili od rana do wieczora.

Impreza była szansą do integracji pomiędzy szkołami naszej gminy ale też do współpracy z innymi szkołami z odległych części Polski. Podczas całego pobytu panowała niepowtarzalna, serdeczna   atmosfera.

Chcecie poznać … świat?

Zapraszamy na kolejną edycję.  

 

Opinie niektórych uczestników

(niektóre po angielsku, gdyż pisane były zaraz po zakończeniu projektu i ich autorzy uznali, że po kilku dniach komunikowania się w tym języku, pisanie po angielsku jest dla nich bardziej naturalne)

I think Euroweek is an amazing project. We can meet there fantastic people from different places of the world. We can learn about their countries. Every day we did posters, performances and group work. After this project it is hard to speak Polish. I want to come back there next year.

Alicja

I think Euroweek was something new. I met a lot of amazing people, not only from Poland. Now I know a lot about other countries. We spoke only in English so I can’t write it in Polish. We prepared a lot of posters and performances. I want to go there again.

Olga

Uważam, ze Euroweek to najlepszy wyjazd integracyjny, na którym byłam. Podszkoliliśmy nasz angielski, poznaliśmy kulturę różnych krajów i nawiązaliśmy przyjaźnie, które na pewno przetrwają długo. W przyszłym roku chciałabym tez pojechać.

Maja

Uważam, że wyjazd był bardzo udany. Poznałam wielu ciekawych ludzi z różnych stron świata. Pozytywne było to, że ciągle mówiliśmy po angielsku, ale minusem były bardzo krótkie przerwy.

Było dużo śmiechu podczas ‘Euroweek Got a Talent’ oraz innych zajęć. Najbardziej zapamiętałam „Swish Swish” Damiana oraz nasz występ. Śpiewałyśmy piosenkę pt. „Czerwone Jagody”.

Euroweek to wspaniałe doświadczenie.                                             

Daria

Euroweek był super! Dowiedziałem się więcej na temat innych państw. Poznałem wielu ludzi, w tym wolontariuszy z innych państw.

Jeden minus był taki, że było za dużo osób w jednym pokoju.

Filip

Euroweek to najlepsze warsztaty językowe na jakich byłam. Nauczyłam się tam wielu rzeczy poprzez zabawę. Poznałam cudownych ludzi z różnych miejsc na świecie i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat ich krajów.

Amelia

Dni na Euroweek były jednymi z najlepszych w moim życiu. Wiele się nauczyłem. Bardzo chętnie pojadę jeszcze raz.

Bartek

At Euroweek I met a few people from different places on Earth. I made some new friends. Euroweek is awesome language camp.

Wiktor

Jadąc na Euroweek naprawdę nie wiedziałam czego się spodziewać, ale przekonałam się, ze było to wspaniałe przeżycie. Była to jedna z niewielu wycieczek, za którymi będę tęsknić. Rozwinęłam się w zakresie języka angielskiego, ale także w kontaktach z innymi. Poznałam wspaniałych, kreatywnych ludzi, inne kultury. Myślę, że długo będę wspominać ten wyjazd i bardzo chciałabym pojechać ponownie.

Anastazja

        

        

        

        

 

 

4 MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE!

28 listopada w Szkole Podstawowej nr  50 w Poznaniu odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego w  Drużynowym  Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców . Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas piątych-Lena Kasprzak oraz Zuzanna Wawrzyniak. 

W turnieju wzięły udział  22 drużyny dziewcząt i chłopców.  Rywalizacja odbywała się w trzech grupach. Lena i Zuza trafiły do grupy z zespołami z Czarnkowa, Żychlina i Kąkolewa. Po emocjonujących pojedynkach w grupie dziewczynki awansowały do dalszych rozgrywek.  Na kolejnych etapach gry zespoły były coraz bardziej wymagające. Lena i Zuza dawały z siebie wszystko, dzięki czemu trafiły półfinału i grały o trzecie miejsce! Dziewczyny mimo zmęczenia walczyły do końca, starając się o wygraną i wejście do finału. Niestety rywalki okazały się silniejsze. Lena i Zuza zajęły ostatecznie 4 miejsce.  W nagrodę uczennice naszej szkoły otrzymały dyplomy oraz medale. Jest to naprawdę świetny wynik! Lena i Zuza pokonały wiele utalentowanych zespołów awansując do finału województwa. Mamy nadzieję, że czwarte miejsce jeszcze bardziej zmobilizuje dziewczynki do treningu i dalszej pracy, aby za rok sięgnąć po najwyższe trofea!  Serdecznie gratulujemy!

                                                                                   Aleksandra Becker, ZS Tulce

       

       

       

  

Zawody w Stęszewie

24 listopada dziewczyny z szóstych i siódmych klas szkoły podstawowej i trzecich klas gimnazjum pojechały na zawody do szkoły w Stęszewie. Turniej piłki ręcznej został zorganizowany przez panią dyrektor tego gimnazjum. W turnieju wzięło udział 6 drużyn: Szkoła Podstawowa w Tulcach, Gimnazjum w Tulcach, Gimnazjum w Stęszewie, Gimnazjum w Zalasewie, Zespół Szkół Konojad oraz Gimnazjum Stare Oborzyska.

Na początku turnieju pani dyrektor powitała wszystkich uczestników, życząc powodzenia na boisku. Po oficjalnym otwarciu zawodów rozegrały się mecze. Każdy mecz był ekscytujący i na wysokim poziomie. Dziewczęta z naszego gimnazjum radziły sobie bardzo dobrze, wygrywając wszystkie mecze.  Ostatni z nich był najbardziej emocjonujący. W ostatniej sekundzie meczu Marta Korybalska rzuciła bramkę, która przyniosła jednopunktowe zwycięstwo drużynie! Ta sama zawodniczka została wybrana na najlepszą zawodniczkę swojego zespołu. Najlepszą bramkarką turnieju została Emilia Drzewiecka, Joanna Borowczyk natomiast została najlepszą zawodniczką SP Tulce.

Po zakończonym turnieju każda z grup otrzymała dyplom, zwyciężczynie medale oraz puchar.

Uważam, że turniej był udany a mecze bardzo emocjonujące. Z niecierpliwością czekam na kolejne rozgrywki.

                                                                                                           Julia Chodyła, kl.7b

        

        

        

        

 

TULCE LIDEREM W POWIECIE!

Brawo! Brawo!

Chłopcy z rocznika 2005 i 2006  z Zespołu Szkół w Tulcach zajęli I miejsce w Gminnych zawodach w Piłce Nożnej, które odbyły się w hali sportowej w Tulcach.  Pokonując po drodze, w świetnym stylu reprezentacje szkół z Kleszczewa, Zimina oraz debiutującą w tym roku Niepubliczną  Szkołę Dwujęzyczną Bonum Futurum. Miejsce I zapewniło im awans do Półfinałów Powiatowych, które rozegrali tydzień później, również plasując się na pierwszej lokacie.  Tym razem, gospodarzem zawodów była SP w Rokietnicy, a nasi piłkarze oprócz gospodarza pokonali jeszcze zespół z Murowanej Gośliny i Swarzędza. Gratulujemy  naszej reprezentacji, trenerom i opiekunom! Na szczególną pochwałę zasługuje zawodnik Dawid Ławniczak, który swoją grą znacznie przysłużył się do zwycięstwa Tulec.

 

Ewa Paszkiewicz

       

 

Tenis Stołowy z sukcesem!

Kolejnymi sukcesami mogą pochwalić się tenisiści stołowi z Zespołu Szkół w Tulcach. Dwa pierwsze miejsca na szczeblu rozgrywek powiatowych zdobył debel dziewcząt w składzie Lena Kasprzak, Zuzanna Wawrzyniak oraz zespół chłopców, w składzie Jakub Lamperski, Bartek Komosiński . pokonując gładko inne drużyny, zarówno w grach pojedynczych i deblowych, wysunęli się na lidera grupy, a więc w kolejnych zawodach rejonowych, zostali rozstawieni z numerem jeden, oznaczającym najmocniejszy zespół.  Na tym poziomie rywalizacja jest już bardzo wyrównana i nasi reprezentanci musieli włożyć dużo wysiłku, by pokonać przeciwników z kilku szkół w Regionie Poznań Wschód.

Na zawodach gościliśmy w SP w Niechanowie, gdzie ostatecznie po pięknej walce, dziewczynki (Kasprzak, Wawrzyniak) zdobyły złoto, a chłopcy (Lamperski, Komosiński) minimalną różnicą punktów, ustąpili, zajmując tym samym drugą lokatę. Długo jednak się nie smucili, ponieważ zgodnie z przepisami i tak dwie najlepsze drużyny kwalifikują się do rozgrywek wojewódzkich. Żeby osiągnąć taki sukces obie reprezentacje musiały, w dniu turniejowym, spędzić przy stole pingpongowym ok pięciu godzin na walce o medale.

Dopingujemy Wam i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy , tym razem już na Wojewódzkich Zawodach Drużynowych w Tenisie Stołowym.

Ewa Paszkiewicz

      

 

Lena i Zuza ze Szkoły Podstawowej w Tulcach najlepsze w rejonie.

7 listopada w Niechanowie, uczennice Szkoły Podstawowej w Tulcach - Lena Kasprzak i Zuzanna Wawrzyniak zajęły pierwsze miejsce w Drużynowych Mistrzostwach w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Dziewczynki w pięknym stylu wygrały wszystkie mecze, awansując do turnieju na szczeblu wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy Lenie i Zuzi wygranych. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy i życzymy powodzenia na najbliższym turnieju!

 

                                                                                                                       Aleksandra Becker ZS Tulce 

         

Szkola Tulce