Zespół Szkół w Tulcach

63-004 Tulce
tel. (61) - 872-73-21
tel. kom.  512-277-521

Gmina Kleszczewo www.kleszczewo.pl leży w środkowej części województwa wielkopolskiego na terenie Równiny Wrzesińskiej – bezjeziornej  wysoczyzny morenowej o prawie płaskiej powierzchni. Jest to gmina rolnicza, jednak z wyraźnie określoną perspektywą wielokierunkowego rozwoju. Na powierzchni 78,8 km, zamieszkuje 7 057 mieszkańców, w 16 miejscowościach. Tulce są największą miejscowością na terenie gminy, w której na stałe zameldowanych jest 2 643 mieszkańców (dane na dzień 30 sierpnia 2014 r.). Liczba ludności zamieszkująca w Tulcach jest zdecydowanie większa. Jest wielu mieszkańców zameldowanych na pobyt czasowy (70 mieszkańców) lub zamieszkujących bez zameldowania. Jest jedyną miejscowością odbiegającą od pozostałych wiosek na terenie gminy. Nie ma charakteru rolniczego. Jest typową „sypialnią” Poznania. Mimo, że bezrobocie na terenie gminy jest stosunkowo wysokie, nie dotyczy to mieszkańców Tulec, którzy prawie w całości pracują na terenie miasta Poznania. Zespół Szkół w Tulcach swoim obwodem obejmuje również małą miejscowość rolniczą – Szewce oraz  wieś Komorniki. Do szkoły uczęszczają również  dzieci ze wsi Żerniki oddalonej o 2 km od Tulec. Wieś położona jest na  terenie gminy Kórnik.

W skład Zespół Szkół w Tulcach wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum.

Do Zespołu Szkół w Tulcach w roku szkolnym 2015/2016 uczęszcza 573 uczniów. W jedenastu oddziałach edukacji wczesnoszkolnej uczy się 235 uczniów, w klasach IV-VI w dziewięciu oddziałach 198 uczniów a w Gimnazjum z sześcioma oddziałami - 140 uczniów.

Najmłodsi mieszkańcy Tulec i okolic mają do dyspozycji samorządową placówkę przedszkolną, zlokalizowaną w budynku Zespołu Szkół w Tulcach. Przedszkole zapewnia fachową kadrę, gwarantująca dobrą opiekę, wychowanie i nauczanie w przyjaznej atmosferze. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom mieszkańców, przedszkole posiada bogato wyposażone sale oraz plac zabaw dostępny dla dzieci. W swojej ofercie przedszkole ma pięć oddziałów: dla dzieci w wieku 3 lat, 4 lat  i 5 lat oraz dwa oddziały „zerówki”. Do przedszkola uczęszcza 102 dzieci.

Organ prowadzący szkołę corocznie przekazuje Zespołowi Szkół w Tulcach finanse na remonty lub inwestycje na terenie szkoły z własnego budżetu. Dzięki temu wsparciu możliwe było uruchomienie nowoczesnej pracowni komputerowej, pracowni językowej, monitoringu szkolnego, nowoczesnej biblioteki, bardzo dobrego wyposażenia w sprzęt i pomoce naukowe. Zespół Szkół w Tulcach ma też do dyspozycji sale tematyczne i laboratoryjne, stołówkę oraz pełnowymiarową halę sportowa. W ramach programu Radosna Szkoła oddano do użytku nowoczesny plac zabaw, dostępny dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów naszej szkoł,y a po południu dla mieszkańców gminy.

Każdy uczeń z klas II - VI i gimnazjum otrzymał swoją indywidualną zamykaną szafkę ubraniową.

Szkoła organizuje też zajęcia z nauki oraz doskonalenia pływania odbywające się  w Swarzędzkim Centrum Sportu i Rekreacji.  Uczniowie naszej szkoły mają także możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć takich jak kółka plastyczne lub inne rozwijając swoje zainteresowania. W Zespole Szkół w Tulcach odbywają się też zajęcia szkółki tanecznej oraz zajęcia karate.

Corocznie w Zespole Szkół w Tulcach organizowane są następujące imprezy:

- Międzypowiatowy Konkurs Gwary Poznańskiej  Jezdnym poznańsko pyra,

- Regionalny Dziecięcy Przegląd Pieśni Ludowej „Kukułeczka”,

festynu środowiskowego z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka,

- ,,Spotkania z poezją’’ w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom (uczniowie klas I – III)